Jautājumi un atbildes

Tev ir jautājumi par konkursu? Mēs labprāt uz tiem atbildēsim! Bet, lai ietaupītu gan Tavu, gan arī mūsu laiku, esam sagatavojuši īsu apkopojumu ar tiem jautājumiem un atbildēm, kas varētu būt aktuāli, piesakoties konkursam. Neaizmirsti arī to, ka daudzas atbildes vari atrast konkursa nolikumā.

Ja tomēr nav izdevies rast atbildes uz savu jautājumu šajā sadaļā, tad raksti mums uz doktoranturas.skola@rtu.lv!

Jā, ja esi kādas Latvijas augstskolas maģistrantūras vai doktorantūras students vai arī ja esi ieguvis maģistra/doktora grādu pēc 2017. gada 1. janvāra.

Nē, dalībnieki var būt no jebkuras zinātņu nozares.

Pieteikties konkursam ir vienkārši – dodies uz šīs mājas lapas sadaļu “Pieteikties!”, aizpildi elektronisko anketu un pievieno saiti uz 1 minūtes garu video, kur mums pastāsti par sevi, savu pētījumu un motivāciju pieteikties konkursā! Būtu vēlams pirms tam izlasīt konkursa nolikumu, lai iepazītos ar plānoto konkursa norisi un nosacījumiem.

Pieteikuma anketā neaizmirsti norādīt vēlamo atlases kārtas datumu, īsumā aprakstīt savu pētījumu un motivāciju dalībai.

Pieteikties konkursam ir iespējams no 2017. gada 29. septembra plkst. 12:00 līdz 21. novembrim plkst. 12:00. Pēc pieteikumu iesniegšanas termiņa beigām jauni dalībnieku pieteikumi vairs netiks pieņemti.

Jā, tā šogad ir obligāta prasība.

Šogad konkursā sacensties varēs maksimums 24 dalībnieki, līdz ar to tiek rīkota priekšatlase, kurā no visiem pieteikumiem tiek atlasīti labākie. Priekšatlase notiek pēc pieteikumu iesniegšanas termiņa beigām. Tajā tiek galvenokārt vērtēta iesniegtā uzstāšanās tēma, dalībnieka motivācija piedalīties konkursā un runas prasmes, ko redzēsim no Tava iesniegtā video. Vērtēšanu veic konkursa organizatori, pieaicinot vienu vai vairākus neatkarīgos ekspertus.

Konkursa dalībnieki tiks izziņoti vēlākais 2017. gada decembra sākumā.

Atlases kārtā 8 dalībnieki sacenšas savā starpā ar uzstāšanos par savu pētījumu. Katram dalībniekam tiek dots ierobežots laiks (400 sekundes), lai pastāstītu klātesošajiem par savu pētījumu interesantā, saprotamā un saistošā veidā. Pēc uzstāšanās katram dalībniekam ir iespēja atbildēt uz žūrijas komisijas un skatītāju jautājumiem.

Kopumā ir paredzētas 3 atlases kārtas un tās notiks 2018. gada 24. janvārī, 31. janvārī un 7. februārī.

Visiem dalībniekiem ir jāizmanto PechaKucha formāts, lai prezentētu savu pētījumu. Šim formātam ir vairāki ierobežojumi:

  • Viena uzstāšanās ilgst 400 sekundes jeb 6’40’’ un ne sekundi ilgāk;
  • To papildina prezentācija ar 20 slaidiem, kas tiek rādīti 20 sekundes katrs;
  • Prezentācijas slaidi tiek pārslēgti automātiski un Tev uzstāšanās laikā nebūs iespēja pārslēgšanās ātrumu kontrolēt;
  • Uzstāšanās valoda var būt gan latviešu, gan angļu.

PechaKucha ir vienkāršs prezentācijas formāts, kurā tiek demonstrēti 20 attēli, katrs 20 sekundes. Tas tika radīts, lai izvairītos no nevajadzīgi gariem skaidrojumiem un liktu autoram koncentrēties uz būtiskāko. Pirmo reizi PechaKucha formāts tika izmantots 2003. gada februārī Tokijā (Japānā), un to ir radījuši Klein Dytham architecture. Šobrīd PechaKucha formāts jau tiek izmantots vairāk kā 800 pilsētās visā pasaulē PechaKucha Nights pasākumu ietvaros.

Vairāk par pašu PechaKucha formātu:

Atlases kārtās uzstāšanos vērtēs gan žūrija, gan skatītāji. Žūrija katru uzstāšanos vērtēs pēc 4 kritērijiem: (1) pienesums zinātnei, inovācija; (2) pētījuma būtības izklāsts; (3) radošums, atraktivitāte; (4) uzstāšanās kopējā kvalitāte, runas prasmes. Skatītājiem, savukārt, tiks nodrošināta iespēja balsot par savu favorītu ar balsošanas biļeteniem. Katras atlases kārtas noslēgumā tiks paziņoti 2 dalībnieki, kuriem būs iespēja sacensties finālā, balstoties uz žūrijas un skatītāju kopējo vērtējumu. Detalizētāk ar vērtēšanas procedūru var iepazīties nolikumā.

Jā, visiem tiem dalībniekiem, kas netiks izvēlēti kā finālisti atlases kārtās, tiks nodrošināta iespēja sacensties par vēl vienu vietu finālā atlases kārtā interneta vidē. Šajā kārtā uzvarētāju noteiks skatītāju balsojums par dalībnieka uzstāšanās video konkursa Facebook lapā. Tas dalībnieks, kura video laikā no 2018. gada 12. februāra līdz 21. februārim (ieskaitot) iegūs vislielāko “Like” skaitu, kļūs par vēl vienu finālistu.

Kopā finālā sacentīsies 7 dalībnieki. 6 no šiem dalībniekiem tiks izvēlēti 3 atlases kārtās un 1 dalībnieks – atlases kārtā interneta vidē.

Finālā savā starpā sacenšas 7 dalībnieki. Līdzīgi kā atlases kārtās katram dalībniekam tiks dots ierobežots laiks (400 sekundes), lai pastāstītu klātesošajiem par savu pētījumu interesantā, saprotamā un saistošā veidā. Pēc uzstāšanās katram dalībniekam būs iespēja atbildēt uz papildu jautājumiem no žūrijas un skatītāju puses.

Konkursa fināls notiks 2018. gada 14. martā.

Konkursa uzvarētājus nosaka, balstoties uz žūrijas vērtējumu finālā (75% no kopvērtējuma) un skatītāju balsojumu finālā (25% no kopvērtējuma). Žūrija dalībniekus finālā vērtēs pēc tādiem pašiem kritērijiem kā atlases kārtās: (1) pienesums zinātnei, inovācija; (2) pētījuma būtības izklāsts; (3) radošums, atraktivitāte; (4) uzstāšanās kopējā kvalitāte, runas prasmes. Vietu sadalījums tiks noteikts, balstoties uz kopējo iegūto punktu skaitu žūrijas un skatītāju vērtējumā.

Visi konkursa dalībnieki saņems veicināšanas balvas, bet finālisti sacentīsies par galvenajām balvām – vienreizējām stipendijām. 1. vietas ieguvējs iegūs 700 EUR stipendiju, 2. vietas – 500 EUR, 3. vietas – 300 EUR, bet pārējie finālisti saņems atzinības un 100 EUR lielas vienreizējās stipendijas.