Jautājumi un atbildes

Tev ir jautājumi par konkursu? Mēs labprāt uz tiem atbildēsim! Bet, lai ietaupītu gan Tavu, gan arī mūsu laiku, esam sagatavojuši īsu apkopojumu ar tiem jautājumiem un atbildēm, kas varētu būt aktuāli, piesakoties konkursam. Neaizmirsti arī to, ka daudzas atbildes vari atrast konkursa nolikumā.

Ja tomēr nav izdevies rast atbildes uz savu jautājumu šajā sadaļā, tad raksti mums uz doktoranturas.skola@rtu.lv!

Vai es varu pieteikties konkursam?

Jā, ja esi kādas Latvijas augstskolas maģistrantūras vai doktorantūras students un neesi iesaistīts konkursa organizēšanā.

Vai man ir jābūt inženierzinātņu studentam?

Nē, dalībnieki var būt no jebkuras zinātņu nozares.

Kā es varu pieteikties konkursam?

Pieteikties konkursam ir pavisam vienkārši – dodies uz šīs mājas lapas sadaļu “Pieteikties!” un aizpildi elektronisko anketu! Būtu vēlams pirms tam izlasīt konkursa nolikumu, lai iepazītos ar plānoto konkursa norisi un nosacījumiem.

Pieteikuma anketā neaizmirsti norādīt vēlamo atlases kārtas datumu, īsumā aprakstīt savu pētījumu un motivāciju dalībai.

Kad es varu pieteikties konkursam?

Pieteikties konkursam ir iespējams no 2016. gada 8. februāra līdz 6. martam ieskaitot. Pēc pieteikumu iesniegšanas termiņa beigām jauni dalībnieku pieteikumi vairs netiks pieņemti.

Vai man obligāti ir jāpievieno video savai pieteikšanās anketai?

Nē, tā nav obligāta prasība. Bet pievienotais video materiāls var pozitīvi ietekmēt priekšatlases rezultātus.

Kas ir piekšatlase un kā tā notiek?

Šogad konkursā sacensties varēs maksimums 24 dalībnieki, līdz ar to tiek rīkota priekšatlase, kurā no visiem pieteikumiem tiek atlasīti labākie. Priekšatlase notiek pēc pieteikumu iesniegšanas termiņa beigām. Tajā tiek galvenokārt vērtēta iesniegtā uzstāšanās tēma un dalībnieka motivācija piedalīties konkursā. Tiem dalībniekiem, kas kopā ar savu pieteikumu ir iesnieguši īsu video, tiek arī vērtētas runas prasmes, kas var pozitīvi ietekmēt priekšatlases rezultātus. Vērtēšanu veic konkursa organizatori, pieaicinot vienu vai vairākus neatkarīgos ekspertus.

Kad es uzzināšu, vai esmu izturējis/-usi konkursa priekšatlasi?

Konkursa dalībnieki tiks izziņoti 2016. gada 14. martā.

Kā norit atlases kārtas?

Atlases kārtā 8 dalībnieki sacenšas savā starpā ar uzstāšanos par savu pētījumu. Katram dalībniekam tiek dots ierobežots laiks (400 sekundes), lai pastāstītu klātesošajiem par savu pētījumu interesantā, saprotamā un saistošā veidā. Pēc uzstāšanās katram dalībniekam ir iespēja atbildēt uz žūrijas komisijas un skatītāju jautājumiem.

Kad notiks atlases kārtas?

Kopumā ir paredzētas 3 atlases kārtas un tās notiks 2016. gada 31. martā, 7. aprīlī un 14. aprīlī.

Kāds uzstāšanās formāts man ir jāizmanto?

Visiem dalībniekiem ir jāizmanto PechaKucha formāts, lai prezentētu savu pētījumu. Šim formātam ir vairāki ierobežojumi:

  • Viena uzstāšanās ilgst 400 sekundes jeb 6’40’’ un ne sekundi ilgāk;
  • To papildina prezentācija ar 20 slaidiem, kas tiek rādīti 20 sekundes katrs;
  • Prezentācijas slaidi tiek pārslēgti automātiski un Tev uzstāšanās laikā nebūs iespēja pārslēgšanās ātrumu kontrolēt;
  • Uzstāšanās valoda var būt gan latviešu, gan angļu.

Kas ir PechaKucha?

PechaKucha ir vienkāršs prezentācijas formāts, kurā tiek demonstrēti 20 attēli, katrs 20 sekundes. Tas tika radīts, lai izvairītos no nevajadzīgi gariem skaidrojumiem un liktu autoram koncentrēties uz būtiskāko. Pirmo reizi PechaKucha formāts tika izmantots 2003. gada februārī Tokijā (Japānā), un to ir radījuši Klein Dytham architecture. Šobrīd PechaKucha formāts jau tiek izmantots vairāk kā 800 pilsētās visā pasaulē PechaKucha Nights pasākumu ietvaros.

Vairāk par pašu PechaKucha formātu:

Kā tiek vērtēta uzstāšanās atlases kārtās?

Atlases kārtās uzstāšanos vērtēs gan žūrija, gan skatītāji. Žūrija katru uzstāšanos vērtēs pēc 4 kritērijiem: (1) pienesums zinātnei, inovācija; (2) pētījuma būtības izklāsts; (3) radošums, atraktivitāte; (4) uzstāšanās kopējā kvalitāte, runas prasmes. Skatītājiem, savukārt, tiks nodrošināta iespēja balsot par savu favorītu ar balsošanas biļeteniem. Katras atlases kārtas noslēgumā tiks paziņoti 2 dalībnieki, kuriem būs iespēja sacensties finālā, balstoties uz žūrijas un skatītāju kopējo vērtējumu. Detalizētāk ar vērtēšanas procedūru var iepazīties nolikumā.

Ja es neiekļūstu finālā atlases kārtās, vai man tomēr ir iespēja iekļūt finālā?

Jā, visiem tiem dalībniekiem, kas netiks izvēlēti kā finālisti atlases kārtās, tiks nodrošināta iespēja sacensties par vēl vienu vietu finālā atlases kārtā interneta vidē. Šajā kārtā uzvarētāju noteiks skatītāju balsojums par dalībnieka uzstāšanās video konkursa Youtube kanālā. Tas dalībnieks, kura video laikā no 21. aprīļa līdz 1. maijam (ieskaitot) iegūs vislielāko “Like” skaitu, kļūs par vēl vienu finālistu.

Cik dalībnieki sacentīsies finālā?

Kopā finālā sacentīsies 7 dalībnieki. 6 no šiem dalībniekiem tiks izvēlēti 3 atlases kārtās un 1 dalībnieks – atlases kārtā interneta vidē.

Kā norit fināla sacensības?

Finālā savā starpā sacenšas 7 dalībnieki. Līdzīgi kā atlases kārtās katram dalībniekam tiks dots ierobežots laiks (400 sekundes), lai pastāstītu klātesošajiem par savu pētījumu interesantā, saprotamā un saistošā veidā. Pēc uzstāšanās katram dalībniekam būs iespēja atbildēt uz papildu jautājumiem no žūrijas un skatītāju puses.

Kad notiks konkursa fināls?

Konkursa fināls notiks 2016. gada 19. maijā.

Kā nosaka konkursa uzvarētājus?

Konkursa uzvarētājus nosaka, balstoties uz žūrijas vērtējumu finālā. Žūrija dalībniekus finālā vērtēs pēc tādiem pašiem kritērijiem kā atlases kārtās: (1) pienesums zinātnei, inovācija; (2) pētījuma būtības izklāsts; (3) radošums, atraktivitāte; (4) uzstāšanās kopējā kvalitāte, runas prasmes. Vietu sadalījums tiks noteikts, balstoties uz žūrijas kopējo atzīmi.

Kādas ir balvas?

Visi konkursa dalībnieki saņems veicināšanas balvas, bet finālisti sacentīsies par galvenajām balvām – vienreizējām stipendijām. Papildu balvas piešķirs arī mūsu sponsori, un tās tiks izziņotas vēlāk.